10 اشتباه رایج شستشوی فرش در خانه و قالیشویی

وجود فرش در منزل هر ایرانی، آن را تبدیل به یکی از اصلی ترین ارکان چیدمان هر خانه‌ای کرده است. بنابراین باید نسبت به هماهنگ بودن آن از نظر مدل و رنگ با بقیه وسایل منزل اهمیت دهیم و از فرش‌‌ها به خوبی نگهداری کنیم. اما متاسفانه برخی افراد به خاطر نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه، دچار اشتباه رایج شستشوی فرش می‌شوند. برای مثال از مواد شوینده نامناسب برای حذف لکه‌های فرش استفاده می‎کنند و باعث وارد شدن آسیب به فرش خواهند شد. بنابراین اگر شما هم مثل بقیه ایرانی‌ها در روزهای پایانی سال به دنبال بهترین روش شستشوی فرش هنگام خانه تکانی هستید، باید نسبت به قوائد شستشوی آن آگاهی کافی را داشته باشید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما همراهان عزیز را با 10 اشتباه رایج درباره شستشوی فرش آشنا کنیم.

اشتباه رایج شستشوی فرش, اشتباه سابیدن لکه فرش, اشتباه رایج شستشوی فرش در قالیشویی

1. اشتباه رایج شستشوی فرش: سابیدن شدید لکه فرش

بیشتر افراد فکر می‎کنند که برای پاک کردن یک لکه از روی فرش باید با شدت زیاد آن را بسابیم تا به طور کامل پاک شود. در حالی که این عقیده به طور کامل غلط است و سابیدن شدید لکه فرش جزو اشتباه رایج شستشوی فرش قرار می‎گیرد.

جنگیدن با لکه فرش باعث می‎شود که تا عمق بیشتری از بافت فرش نفوذ پیدا کند و پاک کردن آن به مراتب سخت‌تر شود. علاوه بر آن، سابیدن زیاد فرش باعث نابودی بافت و رنگ آن خواهد شد. برای مثال استفاده از برس یا فرچه برای پاک کردن لکه غیرمنطقی است.

البته وسواس داشتن در شستشو و سابیدن بیش از حد آن بافت فرش را از بین می‌‎برد و الیاف آن را در طولانی مدت می‌پوساند. یکی از مراحل مهم در شستشوی فرش خشک کردن آن است که معمولا زیر آفتاب انجام می‎شود. در صورتی که فرش زمان طولانی زیر آفتاب بماند، رنگ خود را از دست می‌‎دهد و به کهنگی می‌زند. بنابراین در شستن فرش‌ها اعتدال را رعایت کنید.

2. اتلاف وقت در شستشوی فرش (اشتباه رایج شستن فرش در خانه)

ماندن لکه روی فرش باعث می‎شود که پاک کردن آن سخت‌تر شود و روی فرش اثر شدیدتری باقی بگذارد. اگر زمان زیادی از ایجاد لکه روی فرش گذشته باشد، نفوذ آلودگی به اعماق فرش بیشتر می‎شود و در آنجا ماندگاری بیشتری خواهد داشت. بنابراین در صورتی که زمان زیادی از ایجاد لکه روی فرش گذشته باشد، تثبیت رنگ پیدا می‎کند و به سختی از بین می‌رود. بنابراین لکه هایی که روی فرش ایجاد می‌شود را باید هرچه سریع‌تر پاک کرد.

3. انتخاب نامناسب شوینده برای فرش

پرتکرار ترین اشتباه رایج شستشوی فرش این است که از یک شوینده برای شستن تمام فرش‎ها استفاده می‎کنند. انتخاب اشتباه شوینده در فرش‌های حساس مثل شستشوی فرش دستبافت سبب می‎شود که رنگ فرش کاملا عوض شود یا آسیب جبران ناپذیری به بافت فرش وارد شود.

برخی افراد بدون داشتن هیچ اطلاعات یا تجربه ای، چند ماده شوینده را با یکدیگر ترکیب می‎کنند که این کار به بافت فرش صدمه وارد می‎‎کند. بنابراین قبل از انتخاب و خرید مواد شوینده باید اطلاعات آن را به خوبی مطالعه کنید و از تجربه های قبلی دیگران کمک بگیرید.

اتلاف وقت در شستشوی فرش در خانه, 10 اشتباه رایج شستشوی فرش, اشتباه رایج شستشوی فرش در خانه

اگر فرش شما دارای لکه خاصی باشد باید از شوینده‌ای که دارای حلال مخصوص با آن لکه است استفاده کنیم. در برخی مواقع از وایتکس برای لکه بری استفاده می‎شود که درست نیست و الیاف فرش را خشک و سفت می‎کند. بنابراین در صورتی که نمی‎توانید تشخیص دهید کدام شوینده در لکه بری بهتر عمل می‎کند از کارشناسان این زمینه کمک بگیرید.

4. امتحان نکردن مواد شوینده قبل از استفاده ی آن

اگر برای بار اول می‎خواهید از یک ماده شوینده برای شستشوی فرش خود کمک بگیرید، لازم است که پیش از استفاده آن را تست کنید. برای این کار می‎‌توانید روی قسمتی از فرش یا پارچه ای هم جنس با آن، مقداری از این ماده شوینده بریزید و پاک کنندگی آن را با بقیه مواد مقایسه کنید. همچنین این کار باعث می‌شود که از رفتن رنگ فرش توسط مواد بی کیفیت یا قوی جلوگیری کرده باشید.

انواع مختلفی از مواد شوینده در بازار وجود دارند که هر کدام از آنها برای نوعی خاص از فرش‎ها مناسب‌تر هست. بنابراین قبل از استفاده کردن از آن بهتر است که در حجم کم امتحان شود.

5. پودرهای خوشبوکننده

اشتباه رایج شستشوی فرش این است که از مواد خوشبوکننده به مقدار زیاد استفاده می‌شود. این پودرها عطر خوبی به فرش منتقل می‎کنند اما نمی‎توان آنها را تمیز کرد. در صورتی که جاروبرقی شما قدرت کافی برای جمع کردن این پودرها نداشته باشد یا جاروکشی با دقت انجام نشود، این پودرها روی هم جمع می‌شوند و فرش می‎پوسد.

6. استفاده بی رویه از شوینده ها

برخی افراد فکر می‎کنند که استفاده زیاد از مواد شوینده در شستشوی فرش ماشینی یا دستبافت نتیجه بهتری خواهد داشت، در حالی که مصرف بی رویه آنها جزو پرتکرارترین اشتباه رایج شستشوی فرش به حساب می‎آید. ترکیب چند ماده شوینده باهم لزوما باعث جواب دهی بهتر آن نخواهد شد و باعث صدمه دیدن فرش می‎شود. بنابراین استفاده بیش از حد شوینده ها باعث می‎شود باقی مانده این مواد درون تار و پود فرش نفوذ کنند و آلودگی‎های بیشتزی جذب شود.

اشتباه رایج شستشوی فرش در خانه, استفاده نکردن از خدمات قالیشویی

7. استفاده نکردن از خدمات قالیشویی از اشتباهات رایج

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، فرش‎ها از ارکان اصلی خانه هر ایرانی محسوب می‎شود و رعایت نظافت آن در هر منزلی واجب است. بنابراین نباید از شستن فرش‎ها غافل شد و معمولا سالی یک بار باید به دست قالیشویی معتبر سپرده شود. طبق نظر کارشناسان توصیه می‌شود که بین 1 سال تا 1 سال و نیم فاصله بین هر نوبت شستشوی فرش منطقیست.

شستشوی اصولی فرش باعث بالا رفتن طول عمر آن خواهد شد. بنابراین بهتر است با استفاده از تحقیقات و تجربه دیگران، لازم است که بهترین قالیشویی انتخاب شود تا از بروز اشتباه رایج شستشوی فرش جلوگیری کنیم.

برای انجام انواع شستشوی فرش و موکت و مبلمان می توانید با بهترین قالیشویی تهران یعنی قالیشویی سیاوش که در زمینه شستشوی تخصصی فرش و مبل فعالیت دارد، تماس بگیرید و در کوتاه ترین زمان و بهترین قیمت این خدمات را دریافت کنید. مدیریت خوب قالیشویی باعث شده تا تمام مشتریان رضایت داشته باشند و همیشه ما را به بقیه افراد معرفی کنند.

8. مصرف بیش از حد آب اشتباه رایجی دیگر در شستن قالی

در دسترس‌ترین ماده برای پاک کردن لکه ها آب است و برخی افراد بلافاصله بعد از به وجود آمدن لکه روی فرش از آب استفاده می‎کنند اما اشتباه استفاده کردن از آن باعث صدمه وارد کردن به فرش خواهد شد.

استفاده بهینه از آب و انتخاب یک شوینده مناسب باعث می‎شود لکه نرم تر شود و جدایی آن از بافت فرش راحت‎تر صورت پذیرد. مصرف بیش از حد آب، صدمه زیادی به تار و پود فرش وارد می‎کند و لکه بزرگ تر خواهد شد. بنابراین مقدار کمی از آب باید به مواد شوینده اضافه شود.

اشتباه رایج شستشوی فرش مصرف بیش از حد آب

9. گرد و غبار درون بافت فرش

یکی از راه‎های تمیز نگه داشتن فرش، جاروکشی مداوم آن است. در صورتی که فرش خود را جارو نزنید، گرد و غبار درون بافت فرش رسوب می‎کند و به آن صدمه می‎زند. بنابراین اگر می‎خواهید طول عمر فرشتان زیاد باشد و دچار فرسودگی نشود باید گرد و غبار از درون بافت آن خارج شود.

جارو نکشیدن باعث می‎شود که فرش شما مستعد ایجاد لکه شود. اگر حیوان خانگی یا کودک خردسال در منزل دارید، بهتر است یک روز در میان گرد و غبار فرش را خارج کنید. هفته ای 1 بار حداقل تعدادی است که فرش شما نیاز به جاروکشی دارد.

10. استفاده از بخارشوی

بخارشوی و استفاده کردن از آن، اشتباه شستشوی فرش محسوب می‎شود. لکه ها با وارد شدن گرما نفوذ بیشتری به درون فرش پیدا می‌کنند و در آنجا می‌مانند. بنابراین به جای استفاده از بخارشوی از دستمال یا حوله مرطوب برای پاک کردن لکه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بدون اشتباه از قالیشویی خوب درخواست خدمات کنید:

با شماره زیر تماس بگیرید و بهترین خدمات را دریافت کنید.