برترین نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی

تمامی دین‌های الهی دارای حد و حدود شرعی درباره‌ی اصول نجس بودن و پاکی اجسام دارا هستند و معتقدترین فرد هم نمی‌‎تواند ادعا داشته باشد که فرش او هیچ آلودگی یا نجاستی ندارد. بسته به میزان استفاده و نگهداری صاحبان هر خانه، مقدار کثیف شدن فرش‌ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. آلودگی با دلایلی مختلفی روی فرش‌ها به وجود می‌آید. برای مثال آب و هوای منطقه‌ای که در آن فرش نگهداری می‌شود، نگهداری حیوانات خانگی، رفت و آمد شما روی فرش و نحوه نگهداری روی مقدار آلودگی تاثیرگذار است. در این مقاله قصد داریم که شما را با برترین نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی آشنا کنیم و درباره‌ی فرق آلودگی با نجسی توضیحاتی ارائه کنیم.

ممکن است فرش شما در اثر ادرار یا ریختن خون نجس شود که تمام قالیشویی‌ها خدمات لکه زدایی برای این نوع قالیشویی خواهند داشت و به راحتی اثر نجسی از روی فرش شما پاک خواهد شد. شناسایی قالیشویی‎‌های معتبر و با تجربه به شما کمک می‌کند که پاک کردن نجسی‌ها از روی فرش و مبل به شیوه صحیح و درستی صورت گیرد که بهترین روش شستشوی فرش هنگام خانه تکانی هم محسوب می‎شود زیرا زمان و انرژی کمتری از شما می‎گیرد. توجه داشته باشید که هر فرد باید بر اساس نظر مرجع تقلید خود، قوائد شستشوی فرش در دین خود را رعایت کند.

برترین نکات شستشوی فرش در دین اسلام, نکات شستشوی فرش در اسلام

برترین نکات شستشوی فرش در دین اسلام

دین اسلام مانند باقی ادیان الهی دارای احکام خاصی در زمینه پاکی و رفع نجاست می‌باشد. در دین اسلام این تاکید وجود دارد که طهارت و پاکی محل عبادت باید رعایت شود و این محل باید عاری از هرگونه آلودگی و نجاست خاصی باشد. فرش از اصلی ترین بخش‌های چیدمان هر منزل است که روی آن نماز یا بقیه عبادت‌ها انجام می‌شود. به همین خاطر تمیز بودن، اهمیت زیادی دارد.

اگر روی فرشی که دارای آلودگی و نجاست است نماز به جا آورید، این نماز مردود است و نیاز به ادای قضای آن خواهد داشت. قالی شویی سیاوش و قالیشویی‌هایی که بر اساس نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی فعالیت می‌کنند، به این موارد شرعی توجه می‌کنند.

احکام شستشوی فرش نجس

بر اساس نظر مراجع تقلید مختلف، برای رفع آلودگی فرش نجس از 3 نوع آب می‌توان استفاده کرد که در ادامه به توضیح مختصری درباره هریک از آنها می‌پردازیم.

احکام شستشوی فرش نجس, انواع تطهیر برای شستشوی فرش

تطهیر با آب کر

استفاده از آب کر معمولا روشی است که اکثر شرکت‌های قالیشویی برای رفع آلودگی فرش‌های نجس از آن کمک می‌گیرند. آب کر به آبی گفته می‌شود که در مخزنی با طول و عرض و ارتفاع 3 وجب قرار داشته باشد. مناسب ترین روش برای شستشوی فرش استفاده از آب کر می‌باشد. هر وجب تقریبا معادل 10 سانتی متر است، بنابراین حجم مخزن در حدود 200 تا 300 لیتر برآورد می‌شود. تهیه مخزنی با حجم 300 لیتر در آپارتمان غیرممکن است. بنابراین اگر قصد دارید که برترین نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی را در نظر داشته باشید، بهتر است که شستشوی فرش خود را به یک قالیشویی بسپارید.

تطهیر با آب جاری متصل به کر

این روش نسبت به روش قبلی راحت تر است و سخت گیری کمتری در احکام آن دارد. تمامی آب‌های لوله کشی در دسته آب جاری متصل به کر گروه بندی می‌شوند. بنابراین شستشوی این گروه با آب لوله کشی ممکن است و سخت نیست اما آبکشی با آب جاری متصل به کر دارای احکام پیچیده‌ای خواهد بود.

تطهیر با آب قلیل

به مقدار کمی آب که در ظرف کوچک مانند کاسه جمع آوری می‌شود در احکام اسلامی، آب قلیل گفته می‌شود. امکان رفع نجاست فرش با این آب هم وجود دارد، اما لکه‌های ادرار یا خون با این آب کم حجم پاک نخواهد شد. در زمان‌های قدیم همه‌ی مردم در حوض حیاط خانه‌شان فرش خود را می‌شستند اما گسترش آپارتمان نشینی باعث شده که شستشوی شرعی فرش در منزل غیرممکن و سخت شود.

برترین نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی در قالیشویی

حتی اگر ندانید که روی کدام قسمت از فرش شما نجسی وجود دارد و روی آن نماز بخوانید، این نماز قبول نیست و نیاز به تکرار و ادای قضای آن خواهد داشت. برخی افراد فکر می‌کنند که اگر فرش دارای نجسی را در فضای باز و زیر نور خورشید پهن کنند، برای رفع نجاست کافی است. در حالی که تنها راه رفع نجاست، شستشوی کامل فرش با در نظر داشتن قوائد در قالیشویی‌ها است.

یکی از برترین نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی در قالیشویی، نوع آبکشی آن می‌باشد. در قوانین اسلام ذکر شده که فرش دارای نجسی نیاز به 3 بار آبکشی برای رفع آن خواهد داشت. شرکت‎های قالیشویی که بر اساس اصول مذهبی کار می‎کنند از این نوع آبکشی استفاده می‎کنند.

برترین نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی در قالیشویی, شستشوی فرش با اصول مذهبی در قالیشویی سیاوش

نکته‌ای که درباره‌ی لکه‌های خون و ادرار وجود دارد این است که علاوه بر نجس بودن، باعث ایجاد لکه هم می‌شوند که پاک کردن این لکه‌ها هم مستلزم رعایت شیوه‌ها و شرایط خاصی هست. نیروهای آموزش دیده‌ی شرکت‌های قالیشویی، نحوه‌ی رفتار با هر لکه را به خوبی یاد گرفتند و روش رفع هر کدام را می‌دانند. در اسلام توصیه شده که شستشوی فرش با آب کر که دارای حجمی برابر یک مکعب سه و نیم وجبی است، انجام شود.

نکات تطهیر فرش نجس

برای رفع آلودگی فرش نجس باید به نوع و جنس فرش توجه کنید. برای مثال روشی که برای تطهیر فرش ماشینی با شستشوی فرش دستبافت وجود دارد متفاوت خواهند بود. بنابراین اگر درباره‌ی این تفاوت‌ها اطلاعات ندارید، بهتر است که از خدمات قالیشویی استفاده کنید. الیافی که در بافت فرش استفاده می‌شود برای انتخاب روش جستجو تعیین کننده است. به عنوان نمونه فرشی که از الیاف ابریشم در بافت آن استفاده شده، نباید با فشار یا سابیدن تمیز شود.

بعضی فرش‌ها حین شستشو رنگ می‌دهند زیرا از رنگ‌های طبیعی در الیاف آن استفاده شده است. در برخی مواقع لکه‌‌ای که بعد از رنگ دادن روی فرش ایجاد می‎شود، باعث تخریب کلی فرش خواهد شد. بنابراین قبل از آغاز شستشو باید مطمئن شوید که فرش شما رنگ پس نمی‌دهد.

عواملی مختلفی که باعث ایجاد لکه روی فرش می‎شوند، نیاز به مواد شوینده مخصوص به خود دارند. مثلا برای پاک کردن لکه‌ی خون نباید از پاک کردن لکه ادرار کمک گرفت. بنابراین تمامی این موارد را قبل از شروع عملیات باید متناسب با لکه و نوع فرش انتخاب کنیم.

برترین نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی در خانه

روی فرشی که دچار نجسی شده نباید نماز خواند. طبق قوانین دین اسلام، محلی که در آن نماز به جا آورده می‌شود نباید هیج نجاست یا آلودگی‌ای داشته باشد. اگر یک فرزند کوچک در خانه داشته باشید، متوجه می‌شوید که تمیز نگه داشتن فرش با وجود آن کار غیرممکنی است. اما در صورتی که لکه‌ی کوچکی روی فرش شما به وجود بیاید، به راحتی با شستشو در خانه قابل رفع شدن است.

البته بیشتر خانه‌هایی که امروزه در آن زندگی می‌کنید، به صورت آپارتمانی ساخته شده‌اند و شستشوی فرش در آن تقریبا نشدنی است. برخی افراد با فراهم کردن امکانات خودشان فرش دارای آلودگی در منزل را تمیز می‌کنند. برای رعایت قوانین اسلامی نیاز است که قسمت دارای نجسی با 3 بار آب ریختن پاک شود. بعد از هر بار آب ریختن، نیاز است فرش را طوری فشرده کنید که همه‌ی این آب از تار و پود فرش به بیرون هدایت شود.

برترین نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی در خانه, شستشوی فرش اسلامی در آپارتمان

توجه داشته باشید که پهن کردن فرش نجس زیر آفتاب هیچ کمکی به رفع آلودگی آن نخواهد کرد و باز هم نجس تلقی می‌شود. این احتمال وجود دارد در صورتی که فرش در خانه و توسط خودتان در منزل شسته شود تمامی لکه‌های آن پاک نشود. بنابراین پیشنهاد می‌شود که از خدمات قالیشویی برای شستشوی فرش ماشینی یا انواع دیگر آن استفاده کنید.

قالیشویی اسلامی در آپارتمان

روشی که معمولا مورد استقبال مادرانی که در منزل از کودک خردسال نگهداری می‏کنند و مورد استفاده‌ی آنها قرار می‎گیرد، روش استفاده از تشت است. با قرار دادن یک تشت زیر فرش و با ریختن آب توسط شلنگ یا شیر آب می‎توانید به راحتی لکه را پاک کنید. به محض خروج آب از فرش به درون تشت شما، نجاست رفع شده و می‎توانید به عنوان فرشی پاک روی آن نماز بخوانید. آبی که بعد از ریخته شدن به قسمت نجس در حال حرکت روی فرش است، پاک است زیرا در این روش از آب کر استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به قالیشویی با رعایت صول مذهبی دارید؟

با شماره زیر تماس بگیرید و بهترین خدمات را دریافت کنید.