چگونگی پاک کردن انواع لکه فرش

فرش از لوازم ارزشمند و گران قیمت خانه‌های ایرانیان است، همچنین به دلیل کاربردی که دارد بیشتر در معرض کثیفی قرار دارد. اگر فقط قسمتی از فرش شما کثیف شده و یا لکه های مختلفی روی آن ایجاد شده است به سادگی و با روش‌های خانگی میتوانید فرش خانه خود را تمیز کنید، برای پاک کردن انواع لکه فرش روش‌های مختلفی وجود دارد. باید توجه داشت که شستشو با روش غلط با مواد شوینده نامناسب ممکن است به بافت فرش آسیب بزند؛ برای آشنایی بهتر با لکه‌ها می‌توانید به مقاله شناخت انواع لکه‌های فرش مراجعه کرده و آن را با دقت مطالعه کنید.

ولی در صورت شستشوی کامل فرش،پیشنهاد ما این است که از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید. اولین قدم در تمیزکردن شناخت نوع لکه و راه درست تمیز کردن فرش است. ما در این مقاله سعی داریم راهکارهای مفیدی را در راستای پاک کردن انواع لکه فرش ارائه دهیم.

اولین گام در تمییز کردن لکه های فرش, پاک کردن انواع لکه فرش, تمییز کردن لکه فرش

اولین قدم در تمیزکردن لکه های فرش

نباید لکه و کثیفی در بافت فرش شما نفوذ کند و هر چه سریع‌تر سطح فرش را پاک کنید؛ چون از بین بردن لکه بسیار سخت خواهد شد و روش‌های خانگی موثر واقع نمی‌شوند. بعد از زدودن سطحی لکه از فرش برای اینکه لکه کاملا از بین برود و اثری از آن نماند باید نوع لکه و روش درست شستن آن را تشخیص دهید. باید دقت کنید که از یک روش ثابت نمیتوان برای از بین بردن تمامی لکه‌ها استفاده کرد.

انواع لکه‌هایی که ممکن است در فرش شما ایجاد شود عبارتند از لکه‌های مایع مانند(نوشابه، جوهر، چای، قهوه، رنگ‌های خوراکی) و یا لکه‌های جامد مثل(آدامس، شمع، چسب) و لکه‌های دیگری مانند روغن، خون و لاک که روش پاک کردن هر کدام از این لکه‌ها با دیگری متفاوت است.

البته اشاره به این نکته لازم است که اگر فکر میکنید در منزل توانایی تمیزکردن لکه را ندارید و ممکن است به فرش منزل خود آسیب بزنید بهتر است از خدمات مراکز قالیشویی سیاوش استفاده کنید. اگر شما در شمال یا شمال شرق تهران ساکن هستید به راحتی می‌توانید از خدمات قالیشویی در منطقه الهیه تهران بهرمند شوید.

پاک کردن لکه چای از فرش

چای محبوب‌ترین نوشیدنی درمیان ایرانیها است و لکه چای هم یکی از رایج‌ترین لکههایی است که در فرشها ایجاد میشود. در منزل به وسیله نمک و یا جوش شیرین میتوانید لکه چای را پاک کنید.

تمیز کردن لکه چای با جوش شیرین

 1. یک مقدار جوش شیرین را درون یک ظرف بریزید.
 2. یک دستمال را که کمی رطوبت دارد را به جوش شیرین آغشته کنید.
 3. دستمال را روی لکه بکشید و سپس با آب سرد بشویید.
 4. در صورت لزوم میتوانید این مراحل را دوباره تکرار کنید.

تمیز کردن لکه چای به کمک نمک

 • مقداری نمک روی لکه بپاشید.
 • با کمی آب محل نمک اندود شده را بمالید.
 • با آب سرد محل لکه را بشویید.

پاک کردن لکه چای و قهوه از فرش, پاک کردن لکه چای از روی فرش, پاک کردن لکه قهوه از فرش

پاک کردن لکه قهوه

برای پاک کردن لکه قهوه مانند لکه چای میتوان از نمک کمک گرفت اما روش‌های دیگری نیز وجود دارد. یکی از این روش‌های خانگی استفاده کردن از ماست است.

 1. چند قاشق ماست را روی لکه مورد نظر بریزید.
 2. بعد از گذشت حدود ده دقیقه ماست‌ها را با قاشق جمع کنید و محل لکه را با دستمال مرطوب پاک کنید.

دقت کنید در صورتی که لکه قهوه کهنه باشد روش‌های بالا کارساز نخواهد بود و پاک کردن آن با روش‌های خانگی کار دشواری است در این صورت مراکز قالیشویی گزینه خوبی برای تمیز کردن فرش منزل شما هستند.

پاک کردن لکه نوشابه

نوشابه یکی از سخت‌ترین لکه‌هاست؛ ساختار اسیدی این نوشیدنی و ترکیب آن از قند و رنگ غذایی تشکیل شده، اگر روی فرش ریخته و به خوبی تمیز نشود در دراز مدت به بافت فرش آسیب زیادی وارد می‌کند. بسیار مهم که سرعت عمل بالایی در تمیز کردن لکه نوشابه داشته و اگر امکان شستن آن را در خانه ندارید از خدمات قالیشویی سیاوش استفاده کنید.

اما برای پاک کردن لکه نوشابه در خانه می‌توانید علاوه بر استفاده از روشهای بالا مانند پاک کردن با نمک و ماست از روش‌های دیگری هم بهره بگیرید.

یکی از این روش‌ها استفاده از محلول آب وشوینده مثل شامپو فرش است. یک قاشق شوینده را درون افشانه بریزید و بقیه آن را با آب پر کنید و روی لکه اسپری کنید سپس یک اسفنج تمیز را بردارید و روی لکه بکشید.

پاک کردن لکه میوه شاه توت از روی قالی

شاه توت یکی از خوشمزه و پرطرفدارترین میوه‌های فصل تابستان است؛ این میوه خوشمزه اگر روی فرش بیفتاد یا آب آن روی قالی بریزد باید خیلی سریع‌ آن را تمیز کنید وگرنه تمیز کردن و پاک شدن لکه آب شاه توت اصلا کار آسانی نیست.

حتما می‌پرسید چگونه و با چه مواد شوینده، پاک کننده‌ای آن را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن لکه شاه توت می‌توانید از مواد مختلفی استفاده کنید، برای پاک کردن انواع لکه فرش بهتر است از محلول‌های زیر استفاده کنید:

 1. محلول شوینده و هیدروژن پرواکسید، محلول آب جوش و جوش شیرین، محلول آب با هیدروژن پراکسید و سدیم کربنات، محلول سرکه سفید و آب، شوینده‌های مخصوص و شامپوفرش؛ این محلول‌های تمیزکننده از مهم‌ترین مواد تمیزکننده لکه از روی قالی به شمار می‌آیند. در ادامه طریقه استفاده از محلول‌های تمیزکننده را توضیح می‌دهیم:
 2. برای تمیز کردن لکه شاه توت از روی قالی می‌توان از ترکیب آب و سرکه استفاده کرد، ابتدا باید یک پیمانه سرکه و یک پیمانه آب را باهم مخلوط کنید در وهله دوم، یک دستمال تمیز را به این محلول آغشته می‌کنید و با ضربات آرام به روی لکه می‌زنید تا لکه رقیق شود؛ این کار را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار می‌کنیم. چنانچه بعداز این لکه هنوز باقی مانده بود، می‌توانید از محلول آب با سرکه و شامپوفرش استفاده کنید یعنی این محلول را بر روی جای لکه بکشید تا کامل از بین برد و تمیز شود.
 3. استفاده از یخ و آب سرد به رقیق‌تر شدن لکه شاه توت بر روی فرش کمک می‌کند.

با تمام نکاتی که گفته شد اگر فکر می‌کنید تمیز کردن لکه شاه توت بسیار سخت‌ و دشوار است، پیشنهاد می‌کنیم فرش خود را به قالیشویی در منطقه قلهک تهران بسپارید و تمیزتر از روز اول تحویل بگیرید.

نکات طلایی برای از بین بردن لکه‌ها از روی قالی

برای پاک کردن انواع لکه‌ فرش باید به یسری نکات مهم توجه کنید، اگر بی‌توجه باشید یا ندانید ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار بیاورید.

نکات طلایی برای پاکردن لکه های فرش, نکات تمییز کردن لکه های فرش

 1. جنس فرش یکی از نکات مهم است؛ که باید قبل از هر اقدامی جنس قالی منزل خود را بررسی و بدانید و بنا به جنس آن از مواد شوینده و محلول‌های تمیزکننده استفاده کنید.
 2. از حوله برای پاک کردن استفاده کنید.
 3. قبل از اینک لکه ایجاد شده خشک شود نسبت به تمیزکردن آن اقدام کنید.
 4. حوله را روی فرش نکشید بلکه ضربه‌ای عمل تمیزکردن را انجام دهید.
 5. ابتدا محلول تمیزکننده را در گوشه‌ای از فرش امتحان کنید بعد کامل به قالی بزنید.
 6. در وهله اول سعی کنید از محلول‌های طبیعی برای تمیزکردن لکه استفاده کنید.

در این مقاله درباره پاک کردن انواع لکه فرش صحبت کردیم، راه حل‌هایی برای لکه‌های مواد مصرفی پرکاربرد در خانه‌ها نیز بیان کردیم. برای تمیز کردن لکه‌ها از روی قالی میتوانید از انواع مئاد شوینده و تمیزکننده شیمیایی قوی، ضعیف و طبیعی استفاده کنید.

قبل از هر اقدامی باید از نوع لکه؛ نوع فرش، نوع بافت، نوع الیاف و مدت زمان ایجاد لکه اطلاعاتی داشته باشید؛ تا مناسب‌ترین مواد شوینده را برای رفع لکه و کثیفی فرش منزل خود استفاده کنید. اگر اطلاعات لازم را نداشته باشید و خودسر اقدام کنید ممکن است به قالی یا فرش خود خساراتی وارد کنید. اگر مطالب این مقاله به آگاهی شما کمک کرده و نکات مهمی از آن یادگرفتید، حتما آن را برای دوستانتان نیز ارسال کنید تا در گسترش آگاهی به یکدیگر کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به پاک کردن لکه های فرش توسط قالیشویی دارید؟

با شماره زیر تماس بگیرید و بهترین خدمات را دریافت کنید.