آیا انواع لکه‌های فرش را می‌شناسید؟

فرش یکی از اجزای اصلی دکور خانه‌های شماست، تاثیر زیادی در زیبایی و شکیل‌تر شدن منزل شما دارد فرش‌ها بعد از مدتی به دلیل رفت و آمد و ریزگردهای موجود در فضا کثیف می‌شوند؛ نکته مهم این است که اگر انواع لکه های فرش را نشناسید و بعد از اینکه لکه روی فرش ایجاد شد خیلی سریع آن را تمیز نکنید باید قالی را به طور کامل بشویید.

در بعضی مواقع عدم آگاهی و شناخت ناکافی از جنس فرش، نحوه شستشو و مواد شوینده باعث می‌شود خسارت جبران ناپذیری به فرش شما وارد شود.

اهمیت نقش فرش در چیدمان منزل را نباید دست کم گرفت، فرش‌ها مستعد کثیف شدن و جذب آلودگی هستند و هر نوع خوردنی و نوشیدنی باعث لکه فرش می‌شود. در بیشتر مواقع اگر لکه‌های ایجاد شده روی فرش همان ابتدا تمیز شوند خیلی راحت‌تر از مواقعی که لکه‌ها در تارو پود فرش نفوذ کرده باشند. اگر می‌خواهید انواع لکه های فرش را بشناسید مطالعه ادامه مقاله را از دست ندهید.

شناخت انواع لکه های فرش, آیا انواع لکه‌های فرش را می‌شناسید؟

شناخت انواع لکه های فرش

فرش‌ها چون زیر پا هستند و کمتر به آن‌ها توجه می‌شود و بیشتر از باقی لوازم خانه در معرض آلودگی و کثیفی هستند. لکه‌هایی مثل: الکل، لاک، روغن، رنگ، غذا، شربت این‌ها لکه‌های متداولی که ممکن است باعث آلودگی فرش منزل شما بشوند بهتر است اول لکه‌ها و بعد حلال و شوینده هر کدام را بشناسید تا در مواقعی که باعث کثیفی شدند بلافاصله اقدام به تمیزی کنید. گاهی ترکیبات غلط شما را دچار دردسر ‌کند و به بافت و جنس فرش شما آسیب وارد می‌کند.

لکه روغن و چربی روی فرش

یکی از انواع لکه های فرش که به طور معمول روی آن ایجاد می‌شود، لکه روغن یا چربی که به دلیل ریختن روغن، افتادن ظرف غذا روی فرش، چپه شدن بطری روغن باعث لکه می‌شود. لکه روغن یکی از سرسخت‌ترین لکه‌ها است؛ این لکه را باید بلافاصله تمیز شود وگرنه با ماندن، خشک و کهنه شدن آن فقط سختیش برای تمیز کردن بیشتر می‌شود.

لکه چسب قطره‌ای روی قالی

در کل لکه چسب‌ها بر روی فرش یا قالی بسیار آزاردهنده و خشک هستند، یعنی اگر این لکه‌ها را بلافاصله بعد از ایجاد تمیز نکنید دیگر برای آن‌ها باید بسیار وقت بگذارید و اینک آیا به طور کامل تمیز می‌شوند یا خیر؟ لکه چسب قطره‌ای، چسب دوقلو و چسب مایع باهم فرقی ندارند؛ برای تمیز کردن هر کدام یک تمیزکننده مشترک استفاده می‌شود، فقط باید دقت داشت که مراحل را به خوبی انجام دهید.

لکه قهوه و چای روی فرش

اولین قدم برای پاک کردن لکه از روی قالی، آشنایی و شناخت انواع لکه فرش است. اینک لکه‌های فرش را بشناسید خیلی راحت‌تر و سریع‌تر برای تمیز کردن آن اقدام می‌کنید، در صورتی که اگر شناختی نداشته و بخواهید از پاک کننده طبیعی یا شوینده قوی برای پاک کردن آن استفاده کنید به بافت و جنس فرش آسیب می‌رسانید.

انواع لکه فرش, لکه چای و قهوه روی فرش, لکه قهوه روی فرش

لکه تنباکو روی فرش

بهترین پاک کننده برای لکه تنباکو و سیگار، گلیسیرین است. اما برای استفاده از این ماده پاک کننده اطلاعات و روش درست کردن محلول اصلی را باید بلد باشید؛ استفاده از گلیسیرین برای تمامی فرش‌ها هم توصیه نمی‌شود چون به بافت و جنس آن آسیب وارد می‌کند. ماده پاک کننده لکه و شیوه استفاده آن را بلد باشیم.

لکه بستنی روی فرش و قالی

یکی از بدترین اتفاقات ریختن بستنی بر روی فرش خانه است؛ زیرا به سرعت آب و جذب الیاف فرش می‌شود، ریخته شدن بستنی روی فرش هم باعث تغییر رنگ فرش و هم حالت چسبناکی به قالی می‌دهد که اصلا خوشایند نیست؛ این نیز یکی از انواع لکه فرش است، ‌بهتر بدانید که تمیز کردن لکه بستنی از روی فرش به هیچ عنوان کار سخت و ناممکنی نیست و تنها با دانستن راهکارهایی ساده و کاربردی می‌توانید به راحتی فرش منزل خود را تمیز کنید.

لکه خون روی فرش

اگر لکه ایجاد شده روی قالی را به موقع تمیز کنید، قالی دیرتر نیاز به شستشو کلی پیدا می‌کند و در نهایت طول عمر بیشتری خواهد داشت. لکه خون از آن دست لکه‌هاست که اگر دیر برای تمیز کردن آن اقدام کنید، نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید. برای تمیز کردن آن ابتدا باید یک پارچه بر روی آن قرار دهید که خون را به خود جذب کند و در وهله دوم لکه باقی مانده را با کف صابون یا مایع ظرفشویی تمیز کنید.

سایر لکه‌های آزاردهنده

لکه‌هایی مانند جوهر، زعفران، شربت، میوه‌های آبدار، آدامس و دوده بخاری و بسیاری دیگر از لکه‌ها که حتی ممکن است اسمشان هم نشنیده باشید. اگر به موقع برای تمیز کردن آن‌ها اقدام نکنید تمامی این لکه‌ها سخت پاک می‌شوند.

اگر می‌خواهید بیشتر با انواع راه‌های مختلف برای پاک کردن‌ لکه ها آشنا شوید بر روی لینک آن کلیک و مقاله را با دقت مطالعه کنید.

نکات مهم درباره تمیز کردن لکه‌های فرش

وقتی که نسبت به تمیز کردن لکه از روی فرش اقدام می‌کنید، باید برخی از نکات مهم را مدنظر قرار دهید؛ به طور مثال جنس نخ‌های فرش اهمیت زیادی دارند، فرش‌های دستباف حساس‌تر و به دلیل استفاده از رنگ‌های طبیعی ممکن هنگامی که محلول روی آن می‌ریزید رنگ پس بدهد.

یکی از اقدامات مهم و سریع برای پاک کردن لکه فرش، تمیز کردن پیش از خشک شدن آن است؛ در ضمن در نظر داشته باشید بهتر برای پاک کردن لکه از حوله استفاده کنید نه دستمال کاغذی!

نکات مهم تمییز کردن لکه های فرش, تمییز کردن لکه فرش

همیشه قبل از لکه بری فرش در منزل بهتر محلول را گوشه قالی که در دید نیست امتحان کنید، مطمئن شدید که آسیبی به آن وارد نمی‌کند و بعد با خیالی راحت از آن در هرکجای فرش استفاده کنید؛ همیشه قالی‌ها را جاروبرقی بکشید تا گرد و غباری بر روی آن و در بین تاروپود آن‌ها باقی نماند. اگر خیلی تخصص در لکه‌بری و شستشو لکه‌های قالی ندارید می‌توانید با خیالی راحت فرش یا مبل خود را به قالیشویی سیاوش بسپارید تا با بهترین امکانات و افراد متخصص بهترین خدمات را در قبال مناسب‌ترین تعرفه و قیمت قالیشویی به شما ارائه می‌دهد.

لکه لاک را چگونه تمیز کنیم؟

+ پاک کننده‌ها یا حلال لاک را به طور مستقیم بر روی آن و روی فرش نریزید، زیرا با جذب قالی شدن ممکن است باعث خرابی و پوسیدگی پشت آن شود.

+ اگر از یک فرچه برای پاک کردن لکه لاک استفاده میکنید بهتر است بیشتر از حد روی لکه نکشید تا آن پخش نشود.

+ الکل، آب اکسیژنه و شیشه پاک کن بهترین حلال‌ها هستند.

شستشو لکه چربی

  • برای شستشو لکه چربی حتما از آب سرد استفاده کنید
  • از طولانی ماندن موادی مانند الکل، سرکه، نشاسته و آمونیاک بر روی فرش منزل خود خوداری کنید؛ زیرا باعث پوسیدگی آن می‌شوند.
  • بعداز لکه گیری حتما قالی را کامل خشک کنید تا تغییرات را بهتر و واضح‌تر ببینید.

تمیز کردن لکه چسبی که پایه آب نیستند

  • استفاده از استون برای از بین بردن لکه چسب‌هایی که پایه آب نیستند.
  • در مواردی که استون موثر نبود، باید از تینر استفاده کرد.
  • در صورتی که استفاده از تینر هم بسیار موثر نبود و باز هم لکه‌های چسب باقی ماند، بهتر است بااستفاده از ریش تراش یا کاتر مقداری از پرزهای سطح فرش را ببرید تا آن حالت سفتی از بین برود.

اگر لکه ایجاد شده روی فرش به مدت طولانی روی آن ماند و دیگر تمیز کردن آن برای شما سخت و دشوار شد بهتر است آن را به قالیشویی در نارمک بسپارید؛ مجموعه‌ای متخصص و کاربلد به آسانی می‌توانند لکه و کثیفی فرش شما را از بین ببرند.

تمیزکردن لکه نوشابه از روی فرش

دستمال کاغذی یا دستمال کهنه سفید و مرطوب، پاک کننده ظروف یا لباس، آب، بطری اسپری کننده و اسفنج، در وهله اول دستمال کاغذی را روی لکه نوشابه بگذارید و اجازه دهید تا نوشابه‌های اضافه را به خود جذب کند، به هیچ عنوان دستمال را بر روی سطح فرش نمالید چون باعث عمیق‌تر شدن لکه می‌شود، در مرحله بعدی یک قاشق پدر شوینده یا مایع ظرفشویی داخل بطری اسپری کننده بریزید و آن را با آب داغ پر کنید و خوب هم بزنید و بعد روی لکه نوشابه اسپری کنید. در انتها مرحله اول را تکرار کنید.

نکته مهم تمییز کردن لکه نوشابه روی فرش

چنانچه عملیات لکه بری، لکه زدایی و یا شستشو و آبکشی در خانه انجام و فرش ماشینی یا دستباف شما دچار آسیب شد، اصلا نگران نباشید. کارخانه قالیشویی سیاوش با چندین سال سابقه و دارای افراد متخصص و کاربلد و همچنین داشتن دستگاه‌های پیشرفته و مجهز به آسانی می‌تواند با ترمیم و رفوگری فرش تمامی آسیب قالی منزل شما اعمم از پارگی، سوختگی یا پوسیدگی را رفع کند. این یکی از تخصص‌هایی که در قالیشویی سیاوش به درستی به آن پرداخته می‌شود.

ما در این مقاله درباره انواع لکه‌های فرش مانند: لکه‌های چایی، قهوه، چسب، تنباکو، خون و چربی صحبت کردیم؛ همینطور نکاتی درباره هر کدام بیان کردیم که به شما آشنایی بیشتری نسبت به آن لکه‌ها می‌دهد. اگر شما جز خانواده‌هایی هستید که منزلتان همیشه از شور حضور مهمانان گرم است یا کودکانتان بازی در منزل را به بیرون ترجیح می‌دهند و بیشتر اوقات آبرنگ و گواش خود را بر روی فرش اتاقشان می‌ریزند و به طور اتفاقی لکه روی فرش ایجاد می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید و یا آن را برای دوستانتان هم ارسال کنید تا اطلاعات آن‌ها نیز در این زمینه بیشتر و کامل‌تر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به قالیشویی و لکه بری فرش دارید؟

با شماره زیر تماس بگیرید و بهترین خدمات را دریافت کنید.