تناسب فرش با سبک دکوراسیون منزل

فرش‌های خوب و باکیفیت هزینه نسبتا بالایی نیز دارند، در بیشتر اوقات تهیه یک فرش مناسب انتخابی دائمی و طولانی مدت است، در نتیجه باید در خرید آن دقت کافی را داشت. فرش و سبک دکوراسیون خانه کاملا به هم مرتبط هستند.

اگر فرش‌ها را با دقت و متناسب با سایر وسایل خانه انتخاب و چیده بشوند به طور شگفت آوری به محیط منزل شما زیبایی و جذابیت می‌بخشند؛ اما اگر در انتخاب فرش متناسب با دکوراسیون منزل خود اشتباه کنید دیگر آن زیبایی را نخواهید داشت.

نکته مهم این است که نباید اهمیت نقش فرش در چیدمان منزل را دست کم بگیرید. فرش‌ها و قالیچه‌ها نقش بسیار مهمی در دکوراسیون خانه شما دارند.

استفاده از فرش باعث ایجاد گرما و روح بخشی به فضا می‌شود، ابتدا بهتر است با انتخاب فرش متناسب با فضا آشنا شوید؛ اگر می‌‌خواهید با تناسب فرش با سبک دکوراسیون خانه آشنا شوید، حتما ادامه مقاله را بخوانید.

انتخاب فرش متناسب با فضا, تناسب فرش با سبک دکوراسیون منزل, سبک دکوراسیون خانه

اندازه فرش متناسب با فضای موجود

استفاده از فرش‌های خیلی کوچک برای فضاهایی با مساحت کم بسیار نامناسب هستند، چون باعث کوچک دیده شدن فضا می‌شوند. انتخاب اندازه استاندارد فرش برای هر فضایی بسیار اهمیت دارد؛ چون فرش به تنهایی می‌تواند باعث زیبایی و یا دلگیری فضا شود.

فرش و سبک دکوراسیون داخلی بسیار به هم مرتبط هستند؛ بنابراین انتخاب فرش در وهله اول به نوع دکوراسیون منزل شما بستگی دارد. به طور مثال: برای استفاده فرش در اتاق خواب بهتر است، اندازه فرش به قدری باشد که وقتی از تخت خواب بیرون می‌آیید پاهای شما روی فرش قرار بگیرد، یعنی فرش باید مقداری زیر پایه‌های تخت باشد.

نکته مهم: باید بعضی فضاها را در اطراف فرش خالی بگذارید چون فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

انتخاب فرش متناسب با سبک دکوراسیون خانه

نوع کاربرد اتاق در انتخاب فرش بسیار مهم و موثر است؛ برای اتاق نشیمن از فرش‌هایی با تم خنثی استفاده کنید. اما باز هم اینجا همه‌چیز به نوع سبک دکوراسیون داخلی منزل شما بستگی دارد، یعنی نوع پرده، نوع مبلمان و در نتیجه نوع فرش، چون این سه اجزا در دکور خانه بسیار به همدیگر وابسته هستند.

باید فرش‌ها با اجزای دیگر خانه هماهنگ باشند. اگر پذیرایی شما فضای کوچکی دارد از فرش ساده و اگر بزرگ‌تر از فرش گلدار و برجسته استفاده کنید.

برای اتاق کودک بهترین گزینه فرش‌های مخصوص آن‌هاست ولی بعضی افراد خیلی طرفدار آن‌ها نیستند پس بهتر است از فرش‌هایی با تم تیره و شلوغ بهره ببرید چون به زودی کثیفی را نشان نمی‌دهند.

اگر چه فرزند دلبند شما فرش اتاق خود را کثیف کرد با لکه‌ جوهر، رنگ یا گواش ریخت روی آن به راحتی می‌توانید با تماس به قالیشویی در تجریش تهران به راحتی فرش اتاق فرزندتان را تمیز و عاری از هرگونه لکه تحویل بگیرید. برای اتاق ناهار خوری بهترین گزینه استفاده از فرش‌هایی با تونالیته بیسکویتی است.

ایجاد تضاد با فرش

در بعضی خانه‌ها تمامی وسایل در دکوراسیون یک رنگ هستند که این باعث آزار چشم بیننده می‌شود. در این مواقع برای ایجاد تنوع در دکور و چیدمان و همینطور گردش رنگ‌ها در منزل از فرش‌هایی با رنگ مخالف و متضاد استفاده کنید که باعث شکست رنگ و زیبایی دوچندان فضا می‌شوند.
مثلا: فرش با تم رنگی لاکی یعنی قرمز و سنتی با مبلمان سبز نسبتا روشن با پایه‌های چوبی؛ این ترکیب کاملا فضای خانه را می‌شکند و چرخش رنگ جریان دارد.

می‌توانید با انتخاب رنگ‌های مکمل تضاد و یا هماهنگی زیبایی برای منزل خود به ارمغان بیاورید، به این صورت که ابتدا فرش را انتخاب و بعد باقی لوازم منزل یعنی پرده و مبلمان را با رنگ‌های مکمل دیزاین کنید.

ایجاد تضاد رنگی با فرش در چیدمان منزل, فرش رنگی و تناسبش با دکوراسیون منزل

برای راحتی و آسان‌تر شدن دیزاین منزل خود، بهتر است ابتدا فرش اتاق را متناسب با فضا خریداری و در وهله‌های بعدی باقی وسایل مورد نیاز را تهیه کنید، چون فرش و سبک دکوراسیون خانه بسیار به هم مرتبط و نزدیک هستند؛ اگر اول فرش را تهیه و بعد باقی لوازم، بسیار کار خود را در همه مراحل آسان کرده‌اید.

استفاده از انواع فرش‌ها در دکوراسیون داخلی

در بسیاری از موارد برای ایجاد یک فضای کلاسیک شیک بکارگیری فرش ایرانی یک کار ساده و آسان است؛ چون فرش‌های ایرانی تنوع بسیاری در طرح، رنگ، نقش و اندازه دارند.

قبل از هرکاری باید سبک دکوراسیون منزل خود را مشخص کنید و بعد از آن انتخاب فرش ایرانی، در ادامه درباره انتخاب فرش ایرانی متناسب با دکوراسیون صحبت می‌کنیم:

_ اگر در دکوراسیون منزل خود از رنگ‌های روشن استفاده و طرح و نقش کمی در لوازم منزل وجود دارد بهترین گزینه فرش ایرانی تیره با طرح و نقش بزرگ و نسبتا زیاد است؛ زیرا تیره و روشن بودن فرش و فضا موجود باعث ایجاد کنتراست و شلوغی فرش از خنثی بودن محیط و لوازم دیگر کم می‌کند و باعث گردش چشم در فضا می‌شوند.
_ توجه به اندازه و سایز فرش یکی از مهم‌ترین موارد در دکوراسیون منزل است. فرش ایرانی به دلیل تنوع در سایز و اندازه نیز تنوع‌های بسیاری دارد؛ پس بهتر با وقت گذاشتن و خوب گشتن به دنبال فرش مورد نظر بنا به سلیقه و متناسب با نوع دکوراسیون و اندازه فضا انتخاب درستی داشته باشید.
_ سبک کلاسیک با جزئیات و بافت‌های زیاد شناخته شده، اگر شما هم قصد اینکه از سبک کلاسیک پیروی کنید بهتر از فرش‌های ایرانی با طرح و نقش‌های پر کار استفاده نمایید.

مساحت فضایی که دارید در انتخاب فرش بسیار موثر است. رنگبندی در این سبک بسیار حائز اهمیت و به هیچ وجه نباید از فرش‌های ایرانی با تم رنگی قرمز یا زرشکی استفاده کنید.

اهمیت نقش فرش در چیدمان منزل خیلی بالا و حساس است، چون شما باید بنا به نوع دکوراسیون منزل خود فرش و نوع آن را انتخاب کنید و در چیدمان هم بسیار دقت و حساسیت‌ به خرج بدهید.

در چیدمان فرش پذیرایی پایه‌های جلوی مبلمان روی فرش باشد؛ در چیدمان مبلمان در حالت مستطیل از فرش مستطیل با سایز مناسب و در دیزاین مبلمان به صورت دایره‌ای از فرش‌های گرد باید استفاده شود. در وهله اول فرش بسیار مهم‌تر از مبلمان و پرده در دکوراسیون خانه است.

_ اگر نوع دکوراسیون منزل خود را مدرن انتخاب کردید، فرش مورد نظر خود را ترجیحا ساده و با کمترین طرح و نقش و رنگ خنثی انتخاب کنید، چون انتخاب فرش با طرح و نقش شلوغ و بوته جقه اصلا مناسب سبک مدرن در دکوراسیون خانه نیست.

_ البته امروزه سبک مدرن را در شرکت‌ها نیز استفاده می‌کنند که پیشنهاد ما انتخاب یک فرش ساده و متضاد رنگ کفپوش‌ها و مکمل مبلمان باشد. مثلا: مبلمان مشکی با رگه‌های طلایی فرشی می‌طلبد که در آن رگه‌ها یا نقوش طلایی داشته باشد.

_برای چیدمان گرد بهتر است از فرش‌های مرکزگرا استفاده کنید چون حس صمیمت و گرما بین افراد را القا می‌کند ولی برای چیدمان مستطیل بهتر از فرش‌هایی که اطراف خود طرح خطی دارند استفاده شود.

فرش گرد در دکوراسیون منزل, فرش گرد در دکوراسیون مینیمال

فرش در دکوراسیون سبک مینی‌مال

سبک مینی‌مال یعنی سادگی، در دنیای امروزی این سبک طرفداران خاص خودش را دارد. فرش در دکوراسیون خانه یکی از اصلی‌ترین عناصر است؛ در این سبک نیز جایگاه خاص خودش را دارد.

اگر منزل خود را به سبک مینی مال دیزاین می‌کنید، این سبک به دلیل سادگی از رنگ‌های سفید، خاکستری، قهوه‌ای روشن و کرم به عنوان رنگ اصلی در این سبک دکوراسیون در نظر گرفته می‌شوند.

قطعا در شستن و تمیز کردن فرش‌ها، این سبک سخت‌تر است. پس اگر ساکن شمال یا شمال شرق تهران هستید؛ بهتر برای راحتی و هدر ندادن هزینه و به خطر نینداختن سلامتی خود برای شستشو و تمیز کردن این نوع فرش‌ها را به قالیشویی در منطقه نیاوران بسپارید.

این مرکز قالیشویی با سال‌ها تجربه و داشتن افراد متخصص و کاربلد به راحتی و با هزینه کمتری نسبت به شستشو در منزل و دردسر کمتر و راحتی بیشتر قالی منزل شما را که در هر سبکی از مینی‌مال، مدرن، کلاسیک باشد، به بهترین نحوه و شکل شسته و تمیزتر از روز اول تحویل می‌دهد.

فرش خاکستری در چیدمان سبک مینیمال منزل, فرش در دکوراسیون سبک مینی‌مال

تعادل یکی از مهم‌ترین عناصر در سبک دکوراسیون مینی مال است، در این سبک وسایل منزل مانند مبلمان، وسایل تزئینی، فرش، لوستر باید در طرح یا رنگ متقارن یا مکمل هم باشند و در نهایت فضا را به تعادل برسانند.

ما در این مقاله سعی کردیم درباره انتخاب فرش متناسب با فضا، ایجاد تضاد، استفاده فرش مناسب با کاربری اتاق، تناسب فرش در دکوراسیون‌های مختلف صحبت کنیم؛ حتی برای راحتی در شستشو انواع فرش‌ها مرکز قالیشویی معرفی کردیم که به نوبه خود جز بهترین‌هاست.

این مراکز قالیشویی با در نظر داشتن هر نوع سبک فرش، مبلمان، موکت آماده ارائه خدمات به شما همشهریان عزیز تهرانی، به خصوص شمایی که در شمال یا شمال شرق تهران سکونت دارید؛ زیرا این مراکز تمامی شعبه‌های خود را در شمال و شمال شرق تهران مانند: قالیشویی در محدوده قلهک دایر کرده است، اما به تمامی نقاط تهران خدمات رسانی می‌کنند. اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بوده و اطلاعات ویژه خاصی را در اختیارتان گذاشته بهتر آن را برای دوستانتان هم ارسال کنید.

انتخاب فرش به خیلی از عناصر بستگی دارد، پیشنهاد ما این است که ابتدا سبک دکوراسیون منزل خود را انتخاب و در وهله دوم فرش متناسب با کاربری و اندازه اتاق را خریداری و بعد سایر اجزا را خریداری کنید؛ فرش شلوغ مناسب برای سبک دکوراسیون کلاسیک و فضاهای با متراژ بالا که در ترکیب با سایر لوازم منزل تعادل و هماهنگی را ایجاد کند؛ اما فرش خلوت مناسب سبک دکوراسیون مدرن و مینی مال بوده و برای فضاهای کوچک‌تر مناسب‌تر هستند.

بنا به اندازه فضا و سبک دکوراسیون باید جنس، طرح، رنگ و اندازه را مدنظر داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به قالیشویی دارید؟

با شماره زیر تماس بگیرید و بهترین خدمات را از قالیشویی سیاوش دریافت کنید.