نحوه شستشوی فرش نفیس در قالیشویی

شستشوی فرش‎ نفیس باید با اهمیت و توجه بالایی انجام شود تا از آسیب زدن به بافت و الیاف آن جلوگیری کنیم. تمامی کارشناسان نساجی معتقدند که شستشوی این فرش‎ها بسیار حساس است و هرگونه آسیبی که به فرش‎های نسیف وارد شود، خسارات جبران ناپذیری به وجود می‎آورد. بنابراین باید کارخانه قالیشویی معتبر و قابل اعتمادی برای شستشوی فرش دستباف و نفیس پیدا کنیم تا خیالمان از این بابت راحت شود و مطمئن شویم که هیچ آسیبی به فرش ما وارد نخواهد شد.

یک کارشناس نساجی با بیان اینکه شست‌وشوی فرش‌های قدیمی و فرش‌هایی که توسط انگشتان هنرمندانه اساتیدی بزرگ بافته شده و در دل تاروپود آن‌ها، خاطره‌های بسیار وجود دارد بسیار حائز اهمیت است گفت: کدام قالیشویی برای شستن فرش‌ها و قالی‌هایمان مناسب و قابل اعتماد است و فرش‌ها و قالی‌های گران قیمت‌مان را به کدام قالیشویی بسپاریم تا در عین تمیز شدن، خراب نشوند. اینها مهمترین سوالاتی است که زمانی که تصمیم به شستن قالی های خاطرانگیزمان میکنیم باید جوابی در خور برای آن پیدا کنیم.

شستشوی فرش نفیس, شست و شوی فرش نفیس, بهترین شستشو برای فرش نفیس قالیشویی سیاوش

شست‌و‌شوی فرش نفیس در قالیشویی سیاوش

قالیشویی سیاوش با بیان اینکه باید از شرکت های رسمی قالیشویی عضو اتحادیه صنف قالیشویان برای شستن قالی ها خصوصا قالی های نفیس انتخاب کنیم افزود:

به شما توصیه می‌کنیم وقتی به آگهی‌های چاپ شده قالیشویان در نیازمندی‌های روزنامه‌ها نگاه می‌کنید و یا با مشورت با دوستان و آشنایان خود، یکی از قالیشویی‌های شهر خود را انتخاب می‌کنید، بهتر است قبل از دادن آدرس به قالیشویی و تحویل فرش‌های خود به آن‌ها، کمی حوصله به خرج داده و اتحادیه قالیشویی شهر محل اقامت خود تلفن کرده و یا به وب‌سایت اینترنتی آن اتحادیه مراجعه کنید.

مدیر قالیشویی سیاوش تصریح کرد: چنانچه نام قالیشویی انتخابی توسط شما، در بین لیست اسامی قالیشویان مورد تایید و مجاز آن اتحادیه وجود داشت، می توان گفت ۵۰ درصد کار انجام شده است و باقی موارد به دقت انتخاب شما بستگی دارد. اما چنانچه نام آن قالیشویی را در فهرست اسامی اتحادیه ندیدید! آن قالیشویی را برای شست و شوی فرش های خود انتخاب نکرده و دوباره به جست و جو بپردازید تا گزینه ی مناسبی را بیابید.

وی با طرح این سوال که دلیل حساسیت بالای ما در انتخاب قالیشویی چیست؟ گفت: پاسخ این است که اگر فرش های ما نفیس و گران قیمت باشند! بایستی بدانیم که فرش های خود را به چه کسی می سپاریم و از عاقبت کار خود، نگران و دلواپس نباشیم.

قالیشویی سیاوش با تاکید بر اینکه صورتحساب فرش های خود را به دقت مطالعه کنید افزود:

براساس یک سنت و رسم قدیمی در میان ما ایرانی ها، فرش دستباف جزو سرمایه های اصلی زندگی محسوب می شود. پس توصیه می شود قبل از تحویل دادن سرمایه های خود به دست قالیشویی مجاز انتخاب شده توسط شما، قرارداد یا فاکتور ارائه شده را به دقت مطالعه کرده و از سوال کردن درباره آن، اصلا خجالت نکشید؛ چنانچه قرارداد ارایه شده برای شما قانع کننده نبود می توانید با دفتر شرکت قالیشویی تماس بگیرید و حتی در نهایت می توانید از نظرات کارشناسان اتحادیه قالیشویان استفاده کنید.

فرش نفیس

به همه فرش‎های دستبافی که از رنگ طبیعی برای تولید آن کمک گرفته شده است و پرزدهی ندارند، فرش نفیس گفته می‎شود. فرش‌های نفیس ارزش بالایی نسبت به بقیه فرش‎ها دارند و به همین خاطر شستشوی آن باید توسط قالیشویی های معتبر انجام شود. در تولید فرش نفیس از هیچ ماده شیمیایی استفاده نخواهیم کرد و فرآیند تولید آن تماما با مواد طبیعی انجام می‎شود.

فرش‎های ایرانی قدمت زیادی در تاریخ دارند. مورخان در برخی از کتاب‏های تاریخی به این موضوع اشاره داشتند که قدیمی‎ترین فرش‎ها متعلق به ایران است و به دوره هخامنشیان باز می‎گردد. این فرش در مغولستان که در قدیم جزوی از ایران بوده، کشف شده است. بنابراین ایرانیان از دیرباز به هنر بافندگی علاقه زیادی داشتند و در دوره ساسانیان به عنوان کالای صادراتی به چین، کسب درآمد می‏کردند.

فرش نفیس, فرش نفیس ایرانی, شستشوی فرش نفیس در قالیشویی سیاوش

فرش‎های ایرانی جزو آثار شاهکار و مثال نزدنی به شمار می‎آید. حاشیه زیبای فرش‎های دستباف ایرانی، جلوه خاصی به منزل هدیه می‏کند. معمولا هر فرش بین 9 تا 12 ماه برای تکمیل شدن به زمان نیاز دارد و معمولا دو یا سه نفر در فرآیند تولید به یکدیگر کمک می‏کنند. درآمد خیلی از خانم‎های روستایی به تولید فرش و بافندگی وابسته است.

نوعی از فرش‎های ابریشمی وجود دارد که از ترکیب پشم و ابریشم به وجود آمده و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. فرش‎های پشمی ابریشمی کمیاب هستند و اگر از پشم نیوزلندی در بافت آن استفاده شود، قیمت بسیار بالایی دارد. استحکام و سختی پشم، قدرت بالایی به بافت و الیاف فرش می‎دهد. بنابراین این فرش‎ها گزینه مناسبی برای افرادی‎ست که رفت و آمد زیادی در منزل خود دارند و فرش مستحکم تری نیاز دارند.

البته برخی از فرش‎های ماشینی که که تراکم بالایی دارند هم می‎توان در گروه فرش‎های نفیس قرار دارد زیرا آنها هم شبیه فرش دستباف هستند. فرش‎های گل برجسته ماشینی که در ایران و ترکیه تولید می‌شود، در این دسته قرار می‎گیرند. اما فرش‎های دستبافی که با الیاف گران قیمت بافته می‎شوند و ابریشمی هستند، علاوه بر نفیس بودن خصوصیات لاکچری دارند که برای شستشو باید به مراکزی سپرده شوند که خدمات شستشوی تخصصی فرش و مبل انجام می‎دهند.

مراحل شستشوی فرش نفیس

در ابتدا لازم است کارشناسان قالیشویی بر اساس نوع فرش و میزان حساسیت آن، بهترین روش شستشو را انتخاب کنند. بعد از کارشناسی شدن فرش، مرحله اصلی شستشوی فرش نفیس آغاز می‎شود. در ابتدا لازم است همه ی گرد و غبار موجود در تار و پود فرش را پاک کنیم که این کار با استفاده از خاک گیرها یا جاروبرقی انجام می‎شود.

سپس لازم است که نوع مواد شوینده را مشخص کنیم تا آسیبی در حین شستشوی فرش نفیس به آن وارد نشود. بنابراین باید تثبیت رنگ فرش را امتحان کنیم تا از تغییر رنگ فرش حین شستشو جلوگیری شود. اکثر قالیشویی ها برای اصول اسلامی در شستشوی فرش نفیس اهمیت زیادی قائل هستند و همه مراحل با آب کر اسلامی انجام می‎شود.

مراحل شستشوی فرش نفیس, نکات شستشوی فرش نفیس

در صورتی که فرش دارای لکه های زیادی روی خود باشد، باید از مواد شوینده‎ی لکه بر کمک بگیریم. ریشه های فرش هم نیاز به شستشو دارند که جزو مراحل شستشوی فرش نفیس به حساب می‎آید. بعد از اتمام فرآیند شستشو باید فرش‎ها را خشک کنیم و همه آب فرش خارج شود. معمولا از پاروهای مخصوصی برای خروج مواد شوینده باقی مانده از لابه‎لای الیاف فرش استفاده می‌شود.

برای جلوگیری از خردگی و فرسوده شدن فرش باید از مواد ضد بید استفاده کنیم. خارج کردن آب فرش با کمک دستگاه های مخصوصی انجام می‎شود. آبگیری فرش اهمیت زیادی دارد و خارج نشدن حداقل 90 درصد از آن باعث پوسیدگی و جدا شدن تار و پود فرش خواهد شد. بعد از اتمام همه این مراحل و تایید شستشو توسط کارشناس، باید فرش‎ها را زیر نور آفتاب قرار دهیم تا کپک نزند.

نکات شستشوی فرش نفیس

اگر در منزل خود فرش دستباف و نفیس دارید، در روزهای پایانی سال دغدغه شستشو و تمیز کردن آن را خواهید داشت. شستشوی فرش نفیس باید کاملا به اندازه باشد و بیشتر از سالی دوبار به قالیشویی نبرید. شستشوی بیش از حد فرش باعث نابودی پرزهای آن خواهد شد. استفاده از مواد سفیدکننده در شستشوی فرش خیلی پرریسک هست زیرا باعث آسیب زدن جدی به بافت فرش خواهد شد. شستشوی فرش نفیس باید با آب سرد انجام شود زیرا برخورد آب داغ با بافت فرش سبب از بین رفتن رنگ آن و حتی تغییر سایز خواهد شد.

توجه داشته باشید که قرار دادن اجسام نوک تیز و سنگین وزن باعث خراب شدن فرش نفیس خواهد شد. به همین خاطر بهتر است از زیرمبلی استفاده کنید زیرا مبل‏ها وزن زیادی دارند و قرار دارن پایه مبل روی فرش، جا می‏اندازد. محل قرار گرفتن فرش هم در طول عمر آن تاثیر دارد پس همیشه سعی کنید سطوح همواری برای پهن کردن فرش انتخاب کنید. سنگ و سرامیک بهترین محل برای انداختن فرش نفیس هستند. نور مستقیم آفتاب به بافت فرش صدمه می‏زند و به همین خاطر باید از روفرشی برای محافظت فرش استفاده شود.

بهترین قالیشویی برای شستشوی فرش نفیس, بهترین شستشوی فرش نفیس

بهترین قالیشویی برای شستشوی فرش نفیس

اگر قصد شستشوی فرش نفیس منزل خود را دارید باید از قالیشویی های معتبر استفاده کنید تا مطمئن شوید فرشتان کاملا سالم به شما بازخواهد گشت. یکی از راه های مطمئن شدن از اعتبار قالیشویی، جستجوی نام آن در لیست اسامی قالیشویان اتحادیه این صنف است.

فرش دستباف از اصلی‌ترین سرمایه های منزل هر ایرانی به حساب می‎آید. پس از گرفتن فاکتور بعد از تحویل فرش خود به قالیشویی غافل نشوید و تمامی اطلاعات موجود در آن را با خواسته های خود تطبیق دهید. در صورتی که هر قسمت از فاکتور، نامفهوم یا گنگ به نظر بیاید، درباره آن سوال کنید و از سوال پرسیدن خجالت نکشید.

شرکت قالیشویی سیاوش در ترمیم و رفوگری فرش در تهران حرف اول را می‎زند و دیگر نیازی به نگران بودن درباره تغییر رنگ فرش در اثر شستشو نیست. نیروهای متخصص و با تجربه ی قالیشویی سیاوش از مواد ارگانیک و غیرشیمیایی برای شستشو استفاده می‏کنند تا بافت فرش شما تقویت شود و از پاره شدن آن در گذر زمان جلوگیری به عمل آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به قالیشویی فرش نفیس دارید؟

با شماره زیر تماس بگیرید و بهترین خدمات را دریافت کنید.