بهترین روش شستشوی فرش هنگام خانه تکانی برای عید

گسترش شکل گیری و تنوع بالای شرکت‌های قالیشویی مختلف و انواع گوناگون خدمات آنها، باعث کم کردن حجم فعالیت‎های مربوط به خانه تکانی خواهد شد. خانه تکانی شب عید از لذت بخش ترین سنت‌های ایرانیان است که با شستشوی فرش‎ همراه خواهد بود. با تمیز کردن وسایل خانه و انتخاب راه‎ های شستشوی فرش‌ مقدمات لازم برای آماده شدن سالی جدید فراهم خواهد شد. برخی افراد معتقد هستند که توجه به برترین نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی از مواردی است که در زمان خانه تکانی اهمیت زیادی دارد. بهترین روش شستشوی فرش متناسب با نوع بافت فرش، الیاف استفاده شده در آن، رنگ، مقدار آلودگی و موارد دیگر انتخاب می‌شود.

در سالیان گذشته که شرکت‎های قالیشویی در دسترس عموم نبودند، شستشوی مبلمان و فرش‎‌ها برای آمادگی سال نو، به صورت سنتی صورت می‎گرفت اما احداث شرکت‎های قالیشویی مختلف در مناطق زیاد و خدمات کاربردی آنها باعث شد که خانه تکانی به امر ساده‎تری تبدیل شود.

روش شستشو فرش, بهترین روش شستشو فرش چیست؟, خانه تکانی عید و روش شستشوی فرش

بهترین روش شستشوی فرش چیست؟

روش‎ شستشوی فرش به طور کلی به دو گروه تقسیم بندی می‎شود که شامل شست و شوی سنتی که در گذشته استفاده می‌‎شد و شست و شوی مدرن و ماشینی مورد استفاده در زمان حال می‎شود. مراحل شستشوی سنتی نقاط ضعف بسیار زیادی به همراه دارد. به عنوان نمونه، افرادی که خانه‎های ویلایی و حیاط ندارند نمی‎توانستند فضای مناسبی را برای شستشو پیدا کنند یا در این روش آب بسیار زیادی مصرف می‎شود و از لحاظ صرفه جویی منابع اصلا به صرفه نخواهد بود.

روش سنتی زمان زیادی را از اهل منزل خواهد گرفت و با توجه به حجم بالای خانه تکانی، باعث به وجود آمدن اختلال در بقیه کارها نیز خواهد شد. همچنین توجه به نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی به روش سنتی کمی مشکل است. برای خشک کردن درست و اصولی فرش‎ها و جلوگیری از وارد شدن آسیب به بافت آن باید فضایی بدون گرد و غبار و همراه با نور کافی فراهم کنیم. علاوه بر این، شستشوی فرش‎هایی که دارای بافت حساس مثل فرش‎های دستباف یا حتی برخی از نمونه‌های فرش ماشینی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا انتخاب مواد شوینده نامناسب باعث از بین بردن بافت فرش می‎شود.

انتخاب مناسب ترین راه‌ های شستشوی فرش قواعد مربوط به خود را دارد و قبل از انجام دادن آن لازم است دانش و مهارت‎های مورد نیاز این زمینه را کسب کنیم. مراحل شستشوی فرش به صورت سنتی انرژی زیادی از افراد را می‏گیرد و همه مردهای خانه درگیر آن می‎شوند. از طرفی شستشوی مدرن و کمک گرفتن از خدمات ارائه شده توسط شرکت‎های قالیشویی روشی مطمئن و تضمین شده‌تر است. نیروهای مجرب و متخصص قالیشویی‎ها، از تجهیزات روز و متناسب با نوع فرش شما استفاده می‎کنند و هر فرشی متناسب با مقدار آلودگی و جنس و رنگ خود روش شستشوی متفاوتی خواهد داشت.

انتخاب بهترین راه های شست و شوی فرش برای عیدنوروز

بنابراین انتخاب روش شستشوی فرش به صورت مدرن در صرفه جویی در وقت، هزینه، نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی و انرژی افراد تاثیر قابل توجهی خواهد گذاشت. وجود نیروهای متخصص و کارشناسان آموزش دیده، حاشیه اطمینانی برای ذهن ما ایجاد می‎کند و در صورتی که آسیب یا خسارت قابل توجهی حین شست و شو ایجاد شود، در همان محل ترمیم و از بروز آسیب‎های بیشتر جلوگیری به عمل می‎‌آید.

اقدامات مورد نیاز قبل از شست و شوی فرش

در همه‌‎ی روش‎هایی که برای شست و شوی فرش انجام می‎شود، لازم است که به اقدامات موردنیاز قبل و بعد از شست و شو توجه کافی داشته باشیم تا از اشتباه رایج شستشوی فرش جلوگیری شود. در ادامه به برخی از مهم ترین نکاتی که قبل از مراحل شستشوی فرش باید رعایت شود، اشاره خواهیم کرد.

در ابتدا لازم است که گرد و غبار موجود روی فرش، قبل از شروع فرآیند شست و شو با استفاده از جاروبرقی تمیز شود تا کل سطح و درون آلیاف آن عاری از هرگونه آلودگی باشد. در روش‌‎های سنتی برای رفع گرد و غبار فرش لازم است از روش‎هایی مثل اعمال تکان‌های شدید به فرش و ضربه زدن به آن یا استفاده از شانه‌های زبر خودداری کنیم زیرا همه‌ی آنها به فرش آسیب قابل توجهی وارد می‎کند.

رنگ دهی فرش‌ها یکی از مهم ترین عواملی است که قبل از آغاز شست و شو نیاز به بررسی دارد. اگر فرش در حین شست و شو رنگ بدهد، آسیب قابل توجهی به آن وارد می‎شود که ترمیم آن بسیار مشکل خواهد بود. برای مطمئن شدن از عدم رنگ دهی فرش می‎توانید از یک دستمال مربوط شده با اب استفاده کنید و اگر رنگ دستمال تغییر کرد، روش‎های مدرن برای شست و شو را انتخاب کنید.

در صورتی که فرش مدنظر شما دارای پارگی، بیدخوردگی یا فرسودگی قابل توجهی باشد باید قبل از شستشو به طور کامل ترمیم و تعمیر شود. بی توجهی به این قضیه سبب می‌‎شود که این پارگی در حین شستشو توسعه پیدا کند و فرش شما به طور کامل از بین برود. اگر قصد دارید که به صورت سنتی اقدام به شستن فرش خود بکنید، باید از سطحی شیب دار استفاده کنید تا خروج آب و آلودگی‎ها سریع تر اتقاق بیوفتد. برخی مواد شوینده دارای مواد تشکیل دهنده با خاصیت اسیدی و قلیاییت شدید هستند. بنابراین در انتخاب شوینده باید به ویژگی‎های مواد تشکیل دهنده آن توجه کرد.

اقدامات قبل شستشوی فرش در خانه تکانی عید, مراحل شستشوی فرش سنتی در خانه تکانی عید

مراحل شستشوی فرش به روش سنتی

اگر تصمیم گرفتید که از خدمات قالیشویی استفاده نکنید و خودتان به تنهایی و در منزل فرش‎های خود را بشویید باید مراحل شستشوی فرش به روش سنتی را به ترتیب طی کنید تا تمام آلودگی‎ها به صورت اصولی پاک شوند و به نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی توجه شود.

در مرحله اول لازم است که گرد و غبار فرش‎ها به طور کامل از بین برود. برای حذف گرد و غبار از سطوح و الیاف فرش از جاروبرقی استفاده کنید. توجه داشته باشید که ضربه زدن یا ایجاد تکان‎های شدید به فرش باعث وارد شدن آسیب به آن خواهد شد و اشتباه رایج شستشوی فرش محسوب می‌شود. فرش‎های دستبافت بسیار حساس هستند و در صورتی که ضربه شدیدی به آن وارد شود، ممکن است بافت آن دچار مشکل شود.

سپس باید تمامی بخش‌های پشت و روی فرش‎ها را به طور کامل بررسی کنید و وجود هرگونه عارضه مانند بیدخوردگی، فرسودگی یا پارگی شناسایی شود. در صورتی که این عارضه‌ها قبل از شروع فرآیند شست و شو ترمیم نشوند، گسترش پیدا می‎کنند و به پارگی قابل توجه و غیرقابل تعمیر در فرش تبدیل می‎شوند.

بعد از انجام مراحل بالا و همچنین تست رنگ دهی فرش با دستمال مرطوب باید فرش را به طور کامل با آب خیس کنید. این کار باعث می‎شود که آلودگی موجود روی سطح فرش نرم شود و تمیزی آن با سرعت بالاتر و روش‎های راحت تری صورت پذیرد.

حال نوبت آن رسیده که مواد شوینده‎ی متناسب با نوع فرش خود را انتخاب کنید. انتخاب مواد شوینده باید بسته به نوع فرش، نوع بافت و الیاف، میزان آلودگی و نوع آلودگی انجام شود و بعد از آن نوبت به شروع فرآیند شستشو می‌رسد.

بعد از این که مراحل شستشوی فرش به پایان رسید، باید اقدام به آبکشی کامل آن بکنیم. در صورتی که زردآبه‌ی فرش به طور کامل خارج نشود و عملیات آبکشی به طور کامل به اتمام نرسد، بافت و ریشه‎های فرش بدبو می‎شوند و رنگ آنها به زرد تغییر پیدا می‎کند.

در آخرین مرحله لازم است که فرش‌‎ها در یک محل مناسب و عاری از گرد و غبار که هوای مطلوبی دارد برای خشک شدن، پهن شوند. توجه داشته باشید که قرار دادن فرش در معرض نور مستقیم آفتاب باعث وارد شدن آسیب جدی به آن خواهد شد و اشتباه رایج شستشوی فرش می‌باشد. بنابراین فرش‌ها باید به طور کامل خشک شوند تا تحت حمله‌ی باکتری‎ها، قارچ‎ها یا میکروب‎ها قرار نگیرند.

خانه تکانی عید و شستشوی فرش دستبافت

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، بهترین روش شست و شوی فرش ماشینی و دستبافت، بهره گیری از خدمات شرکت‎های قالیشویی فرش دستبافت می‌باشد. برخوردار بودن این شرکت‎ها از تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته و مدرن و همچنین نیروی متخصص و آموزش دیده باعث می‎شود که فرش‌های شما به بهترین شکل ممکن شسته شود و نکات شستشوی فرش با رعایت اصول مذهبی انجام شود. به طور کلی استفاده از خدمات قالیشویی برای شستن فرش دارای نقاط قوت متعددی خواهد بود. در قالیشویی‎ها شستشوی اصولی و مرحله به مرحله فرش‌ها دارای اولویت می‎باشد.

وجود نیروهای متخصص در شرکت‎های قالیشویی به شما این اطمینان را می‎دهد که در صورتی که فرش شما از قبل دچار آسیب دیدگی یا پارگی خاصی شده باشد، ترمیم آن به راحتی و در همان لحظه انجام شود و از گسترش آن جلوگیری می‎شود. به خاطر خاص و حساس بودن بافت و الیاف‌های سازنده فرش دستبافت، قیمت‌های بالاتری برای این محصول در نظر گرفته می‌شود. بنابراین اگر در منزل خود از فرش‌های دستبافت استفاده می‎کنید و قصد خانه تکانی دارید، با خیال راحت و اطمینان از خدمات قالیشویی استفاده کنید و مطمئن باشید که اشتباه رایج شست و شوی فرش اتفاق نخواهد افتاد.

خانه تکانی عید نوروز و شستشوی فرش دستباف و مبل

خانه تکانی عیدنوروز و اشتباه رایج شستشوی مبل

بسیاری از تهرانی‎ها در اسفندماه و روزهای پایانی سال ترجیح می‎دهند که شستشوی مبلمان منزل را مثل فرش‌ها به شرکت‎های خدمات قالیشویی در تهران بسپارند تا در هنگام خانه تکانی انرژی کمتری از آنها مصرف می‎شود و بتوانند به بقیه کارهای مربوط به منزل هم رسیدگی کنند. البته برخی افراد هم با دلایل مختلفی خود را قانع می‎‎کنند که این کار را خودشان در منزل انجام دهند.

تمیز کردن مبلمان هم قواعد مخصوص به خود را داراست و نیاز به مطالعه و مهارت دارد تا مرتکب اشتباه رایج شستشوی مبل نشوید. برای مثال شستشوی مبلی که دارای گرد و غبار و وسایل اضافه روی سطح خود هست، باعث پخش شدن آن و کثیفی بیش از اندازه خواهد شد یا برای شستشوی مبلمان با جنس چرم به هیچ وجه نباید از آب استفاده کرد زیرا باعث می‎شوند که شکل و قوام چرم از دست بروند و مبلمان شما کهنه به نظر بیاید. بنابراین لازم است که قبل از شروع شستشو اقدامات و تحقیقات لازم را متناسب با جنس مبلمان انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به بهترین قالیشویی برای شستشوی فرش برای خانه تکانی عید نوروز دارید؟

هرچه سریعتر تایمتون رو رزرو کنید به روزهای آخر سال نیندازید. با شماره زیر تماس بگیرید و بهترین خدمات را دریافت کنید.