7 اشتباه رایج در شستشوی مبل

مبلمان یکی از اصلی ترین وسایل چیدمان هر منزل محسوب می‎شود که آلودگی‎های زیادی روی آن می‎نشیند و به سرعت کثیف می‎شود. بیشتر افراد خانه‌، تمام وقت و فعالیت‎های خود را مثل استراحت، تلویزیون دیدن، کتاب و روزنامه خواندن یا حتی غذا خوردن روی مبل سپری می‎کنند به همین خاطر آلوده شدن آن سریع‎تر اتفاق می‌افتد. بنابراین خیلی از افراد شستشوی مبلمان خود را هم مثل فرش به قالیشویی واگذار می‎کنند. البته گروه دیگری هم وجود دارد که خودشان به تنهایی در خانه آلودگی مبل‎ها را از بین می‌برند که در این موارد لازم است تمامی نکات مورد احتیاط رعایت شود تا دچار اشتباه رایج شستشوی مبل نشویم و اگر به قوائد مربوط به شستشو توجه کافی نداشته باشیم، باعث می‌‎شود به آن صدمه وارد کنیم.

بنابراین اگر می‎خواهید شستشوی مبلمان را خودتان در خانه انجام دهید و آن را به شرکت‎های شستشوی مبل در محل نسپارید، لازم است قبل از شروع مراحل شستشو، تمامی نکات لازم را به خوبی یاد بگیرید. در این مقاله قصد داریم به 7 اشتباه رایج در شستشوی مبل اشاره کنیم و در صورتی که نسبت به آن دغدغه مند هستید در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

جارونکشیدن مبل قبل از شستشوی مبل, اشتباه اول در شستشوی مبل جارونکشیدن, اشتباه مبلشویی

اشتباه اول: جارو نکردن مبل

قبل از شروع مراحل شستشوی مبلمان، لازم است روی آن به طور کامل جارو و غبارزدایی شود. در صورتی که مبل شما اجزای جداشدنی دارد، باید تمام قسمت‎های آن را به دقت جارو بکشید و تمامی آشغال‌‎ها، وسایل ریز، موها و بقیه مواد زائد را از بین قسمت‎های مبل جدا کنید. بعد از این مرحله لازم است که تمامی قسمت‎های مبل با دقت جاروکشی شود تا هیچ آلودگی و گرد و غباری روی آن باقی نماند.

اگر می‎خواهید شستشوی فرش با بدون جارو کشیدن و جمع کردن خرده ریزها از روی آن انجام دهید، به مبل صدمه وارد می‎کنید و آلودگی‎های بیشتری به آن وارد خواهید کرد. این کار باعث می‎شود که همه آلودگی‎هایی که از قبل درون تار و پود مبل ماندگار شده بودند، پخش شود و اشتباه رایج شستشوی مبل انجام دهید.

اشتباه دوم: استفاده از آب برای شستشوی همه مبل‎ها

قبل از این که از مقاومت و جنس پارچه مورد نظر خود اطمینان داشته باشید، نباید از آب برای شستشوی مبل استفاده کنید. برای مثال یک اشتباه رایج در شستشوی مبل چرم استفاده کردن از آب است. چرم و موادی که با آن هم جنس هستند، حساسیت بالایی در واکنش با آب دارند و تغییر شکل می‎دهند. از نظر شیمیایی آب باعث نابودی پیوندهای شیمیایی بین مولکول‎های چرم می‎شود و آنها را تخریب می‎کند. بنابراین قبل از شروع شستشو باید اطلاعاتی درباره جنس پارچه مبل و سازگار بودن آن با بقیه مواد داشته باشیم. بنابراین انتخاب یک قالیشویی معتبر که دارای کادر آموزش دیده و متخصص در شتسشوی مبل هستند، به شما اطمینان خاطر می‎دهد.

اشتباهات مبلشویی, اشتباه رایج شستشوی مبل

اشتباه سوم: خیس خوردن طولانی مدت مبل

در صورتی که جنس مبل شما با آب سازگاری داشته باشد، می‌توانید از آب و خیساندن درون آن برای شستشو استفاده کنید اما باید بدانید که خیس خوردن طولانی مدت، اشتباه رایج شستشوی مبل محسوب می‎شود و به آن صدمه خواهد زد. رطوبت زیاد باعث می‎شود که رنگ مبل از بین برود و به آن آسیب می‎زند. وقتی مبلمان برای مدت طولانی با آب تماس داشته باشد، کمرنگ می‎‌شود و دیگر جذابیت اولیه را نخواهد داشت.

علاوه بر این، فضای مرطوب مستعد ایجاد باکتری و قارچ می‌باشد و در صورتی که مبلمان را بعد از شستشو به طور کامل خشک نکنید، محیطی برای رشد این موجودات فراهم کرده‌اید. قارچ و باکتری رنگ مبل را نابود می‎کنند و با تولید گرده و مواد مضر، سلامتی افراد را به خطر می‎اندازند. مراکز قالیشویی با دارا بودن دستگاه‎های مدرن، جذب آب توسط مبلمان را تا حد زیادی از بین می‌‎برند و مانع از نفوذ رطوبت به درون بافت مبل خواهند شد. بنابراین با سپردن مبلمان و استفاده از خدمات قالی شویی دیگر نگرانی بابت از دست رفتن رنگ و نفوذ رطوبت به آن نخواهید داشت.

اشتباه چهارم:انتخاب نامناسب شوینده

شوینده‎های مختلفی برای پاک کردن سطوح در بازار وجود دارند. اما لازم است به یاد داشته باشید که با خرید تنها یک شوینده نمی‎توانید همه مبلمان منزلتان که از جنس‎های مختلفی تشکیل شده را از آلودگی پاک کنید. در انتخاب شوینده باید به جنس و نوع پارچه مبلمان توجه شود. بی توجهی در موارد مصرف شوینده، باعث صدمه زدن به الیاف مبل یا نابودی رنگ آن می‎شود. بنابراین اگر از مبلمان کتان، طبیعی، چرم، چرم مصنوعی و … استفاده می‎کنید باید متناسب با آن شوینده انتخاب شود.

اشتباه پنجم: انتخاب نامناسب دستگاه

برای تمیز کردن و شستشوی مبلمان دستگاه‎‎های متنوع و زیادی وجود دارد اما هیچ کدام ما را به هدف مدنظر برای شستشو نمی‌رساند. دستگاه‎های شستشو معمولا ابعاد کوچک تری دارند و قدرت زیادی برای پاک‎ کردن آلودگی‎های عمیق نخواهند داشت. بنابراین این دستگاه‎ها نمی‎تواند همه آلودگی را از درون فرش بیرون بکشد و خشکشویی مبل دچار مشکل می‎شود.

اشتباه تمییز کردن مبل, اشتباه تمییز کردن مبلمان,

اشتباه ششم: تمیز کردن همه لکه ها با یک روش

لکه‎ها قسمت‎هایی هستند که معمولا پاک کردن آنها زمان و انرژی بیشتری از ما می‌گیرد. قبل از این که تصمیم بگیریم لکه‎ای را تمیز کنیم، باید درباره طریقه به وجود آمدن، جنس پارچه و حلال آن اطلاعاتی کسب کنیم. پاک کردن هر لکه‎ای به با شوینده مخصوص و روش منحصر به فرد خود ممکن است. در صورتی که بدون آگاهی از یک شوینده برای شستشوی مبلمان خود استفاده کنید مرتکب اشتباه رایج شستشوی مبل شدید. بنابراین با این کار ممکن است لکه بزرگ تر شود و زیبایی مبل از دست برود.

اشتباه هفتم: استفاده از مواد زبر مثل برس یا فرچه

ظریف بودن جنس پارچه بعضی مبل‎ها باعث می‎شود که نتواند زبری برس را تحمل کند. بنابراین قبل از استفاده از برس یا فرچه برای شستشوی مبل باید مطمئن شوید که این کار صدمه‎ای به آن وارد نخواهد کرد.

در این مقاله تلاش کردیم که به 7 اشتباه رایج شستشوی مبل اشاره داشته باشیم و هر یک را به صورت کوتاه توضیح دهیم. مبلمان به خاطر کاربرد بالا، با سرعت بالاتری نسبت به بقیه وسایل منزل کثیف می‌شود. در صورتی که درباره روش‎های شستشوی مبلمان آگاهی و دانش کافی ندارید، باید از افراد متخصص و آموزش دیده در این زمینه کمک بگیرید. مرکز مبل شویی و قالی شویی سیاوش با داشتن کادری مجرب و آموزش دیده و تجهیزات مدرن به آسانی و با دارا بودن خدمات در محل، شستشوی مبلمان شما را به عهده می‎گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مبلشویی و استفاده از خدمات قالیشویی دارید؟

با شماره زیر تماس بگیرید و بهترین خدمات را دریافت کنید.